آراد برندینگ
خانه / ضایعات فلزی و غیرفلزی / فروش ضایعات فلزی و غیر فلزی _ فرافلزات

فروش ضایعات فلزی و غیر فلزی _ فرافلزات

بسیاری از فلزها، زباله های الکترونیکی، مواد شیشه‌ای نیز قابل‌بازیافت هستند و بازیافت این مواد مانند بازیافت کاغذ و پلاستیک می‌تواند به حفظ‌‌ محیطزیست و رشد اقتصادی کمک شایانی کند. حفظ انرژی و منابع طبیعی نیز دو مورد از مهم‌ترین مزایای بازیافت به شمار می‌روند (مخصوصا بازیافت زباله‌های الکترونیکی).

فلزهای قابل بازیافت

فلزهای قابل‌بازیافت شامل موارد زیر می‌شود:

 • آلومینیوم؛ سومین عنصر فراوان روی زمین
 • برنج و برنز؛ این دو فلز از آلیاژ مس همراه‌با قلع و روی تشکیل شده‌اند و اشیای فلزی طلایی رنگ و اشیای فلزی تزئینی سبزرنگ معمولا با این دو فلز ساخته می‌شوند.
 • چدن؛ فلزی که عمدتا از فلز تشکیل شده و دارای مقادیری از کربن و سیلیکون نیز است. این فلز معمولا برای ساخت ماهی‌تابه‌های مخصوص سرخ‌کردن و سایر لوازم پخت‌‌‌‌و‌‌پز به ‌کار می‌رود.
 • مس
 • فولاد
 • قلع

فلزهای غیرآهنی مثل آلومینیوم، فولاد، برنج و مس جزو بیشترین فلزات قابل‌بازیافت هستند؛ البته اگرچه بیشتر فلزات قابلیت بازیافت را دارند؛ اما بیشتر ضایعات فلزی بازیافت نمی‌شوند. مس بهترین فلز برای بازیافت محسوب می‌شود.

مراحل مختلف بازیافت

مرحله اول: جمع‌آوری ضایعات

اولین اقدام در راه بازیافت یا فراوری مجدد مواد فلزی، جمع‌آوری قراضه‌ های فلزیست. قراضه به بیان ساده به قطعات فلزی غیر قابل استفاده گفته می‌شود که قبلا برای ساخت محصولات متعدد در کارخانه‌ها به کار گرفته شده است. این مواد را می‌توان از طریق همان کارخانه‌ها، صنایع مرتبط، یا حتی خانه‌های مردم دوباره جمع‌آوری کرد.

این گردآوری در ادامه نیازمند تفکیک قراضه‌ های فلزی به انواع جنس‌های مختلف است، به این معنا که ضایعات آلومینیوم، آهن و مس باید از هم جدا شوند. همین مساله برای سایر فلزات و آلیاژهای فلزی نیز صدق می‌کند. جداسازی لازمه‌ی بازیافت هر ماده‌ای برای استفاده‌ی بهینه در مراحل بعدی است.

مرحله دوم:  ذوب و فراوری ضایعات

برای استفاده‌ی مجدد از ضایعات فلزی که هرکدام به اشکال مختلفی وجود دارند، از خرده‌های فلزات گرفته تا قوطی‌ها، میله‌ها، ورقه‌ها و… همه در دسته‌بندی‌های مشخص طبقه‌بندی و آماده‌ی بازیافت می‌شوند.

سپس بر اساس جنس ضایعات، آن‌ها را وارد کوره‌های ذوب فلزات و تاسیسات مرتبط با آن می‌کنند. در کوره‌ها با اعمال دمای بسیار بالا و در شرایط ویژه‌ای ضایعات را ذوب کرده و در قالب‌های مورد نظر تزریق می‌کنند. به همین شیوه می‌توان سالیانه در حجم زیادی از هزینه‌ها و منابع صرفه‌جویی و به اقتصاد کشور کمک شایانی کرد. ضمن اینکه باید گفت فواید این عملیات بسیار گسترده و مهم‌تر از جلوه‌ی ظاهری آن می‌باشد.

انواع کوره‌ها با تکنولوژی های مختلف برای ذوب مجدد زباله‌های فلزی استفاده می‌شوند، مانند کوره‌های القایی، کوره‌های قوس الکتریکی و مانند آن. این کوره‌ها برای برای انواع فلزات از جمله روی، مس،فولاد ، آهن، آلومینیوم، طلا و نقره، سرب و … اختصاصی شده‌اند. در واقع هر یک از این کوره‌ها شرایط ویژه‌ای داشته و برای فلزات مخصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مرحله سوم :خنک‌سازی و شکل‌دهی

مواد مذاب پس از ذوب‌شدن با نوار نقاله به سمت تونل خنک‌‌کننده فرستاده می‌شوند تا خنک و جامد شوند. درضمن در این مرحله مواد شیمیایی جهت افزایش استحکام و کیفیت مواد فلزی مذاب و ایجاد چند ویژگی دیگر نیز به این مواد اضافه می‌شود و اجسام فلزی در ابعاد و اشکال مختلف شکل می‌گیرند.

در پایان این اجسام مثل قوطی‌های فلزی به مراکزی که مورداستفاده قرار می‌گیرند، انتقال داده می‌شود و پس از آن دوباره این چرخه تکرار می‌شود.

مزایای بازیافت

 • صرفه‌جویی در مصرف منابع فلزی خام، آب، انرژی و…
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها (بازیافت یک فرآیند ساده است)
 • حفاظت از محیط زیست (جلوگیری از آلودگی اراضی، آب، خاک و هوا)
 • کاهش ایجاد گازهای گلخانه‌ای (جلوگیری از گرمایش زمین ، بازیافت  آلودگی‌‌های ضایعات را کاهش می‌دهد)
 • ………

فروش ضایعات فلزی و غیر فلزی

همگی ما در منازل و یا محل کارمان وسایلی  داریم که یا از کار افتاده اند و یا دیگر به کارمان نمی آیندمانند دستگاه های الکترونیکی خراب ، دوچرخه خراب ، بطری های آب معدنی ،کارتن های خالی و پاره شده و…. و حجم وسیعی را اشغال کرده اند و با وجود افزایش آپارتمان نشینی و کوچک شدن حجم خانه ها به دنبال رهایی از دست این ضایعات هستیم ما به شما راهی را پیشنهاد می دهیم تا هم از دست این وسایل راحت شوید و همچنین سودی نصیبتان شود.

برای فروش ضایعات خود کافیست وارد سایت فرافلزات شوید و آگهی خود را به عنوان فروشنده در سربرگ بالای صفحه اصلی درج نمایید و از این لوازم بی مصرف کسب در آمد کنید . با این کار خریدارانی که قصد خرید ضایعات دارند با شما تماس می گیرند و یا شما خود می توانید با فروشندگان ارتباط برقرار کنید.

 

 

 

مطلب پیشنهادی

فروش ضایعات استیل نسوز _ فرافلزات

ورق استیل نسوز چیست؟ به ورق استیل که شامل درصد بالایی از نیکل و کروم …

آدرس ایمیل:f.felezat67@gmail.com