اگر در مورد تولید فولاد به وسیله‌ی انواع کوره‌ها و تجهیزات لازم، آشنایی داشته باشید، حتما می‌دانید که از ذوب قراضه‌ها و ضایعات آهن نیز برای این امر استفاده می‌شود. ضایعات سنگین آهن به همراه قراضه‌های سبک آهنی برای شارژ کوره‌های ذوب مورد نیاز هستند. انواع قراضه‌های سنگین از مواد مختلفی بدست آمده و برای فراوری مجدد، جمع‌آوری و انبار می‌شوند. شما با استفاده از اطلاعات این متن، می‌توانید تشخیص دهید که چه وسایلی از آهن سنگین تشکیل شده و ضایعات مربوط از آن استحصال می‌گردد.

طبقه‌بندی انواع ضایعات آهنی

قراضه‌های تولید شده که از وسایل آهنی دور ریختنی و فرسوده به دست می‌آیند، ویژگی‌های مختلفی دارند. بر اساس این ویژگی‌ها و مشخصات، این مواد را در انواع خاصی شناسایی و دسته بندی می‌نمایند. هر دسته از این قراضه‌ها مربوط به نوع خاصی از آهن بوده که علاوه بر تفاوت با سایر انواع، استفاده‌های متفاوتی نیز دارد.

به طور کلی اقسام قراضه‌های آهنی را بر حسب دو شاخصه‌ی کیفیت و مشخصات فیزیکی تقسیم بندی می‌کنند.

  • ضایعات سبک آهن ۱ و ۲

این قراضه‌های آهنین دارای وزن مخصوص ظاهری ۰٫۵ تا۰٫۸ تن بر متر مکعب هستند.

  • ضایعات متوسط آهن ۱ و ۲

این قطعات وزن مخصوصی در حدود بازه‌ی ۰٫۸ تا ۱٫۰ تن بر متر مکعب دارند.

  • ضایعات سنگین آهن ۱ و ۲

در خصوص این قراضه‌ها، وزن مخصوص ظاهری بیشتر از ۱٫۰ متر مکعب خواهد بود.

ضایعات سنگین آهن ۱

برای نام گذاری قطعات آهنی به ضایعات سنگین ۱ یا ۲ باید استانداردهای لازم بین‌المللی در خصوص چنین قطعاتی سنجیده شود. چنانچه یک استاندارد بین‌المللی مشخص می‌کند که به ضایعات آهن که ضخامتی بیشتر از ۱٫۴ اینچ داشته و اندازه‌ای کوچک‌تر از ۶۰×۲۴ دارند، ضایعات آهن سنگین ۱ گفته می‌شود.

این گروه از قراضه‌ها چگالی بالاتری نسبت به ضایعات دسته‌ی دوم دارند. همان‌طور که در بالا گفته شد، قراضه‌های سنگین دارای وزن مخصوص ظاهری به میزان یک تن یا بیشتر از یک تن (۱۰۰۰ کیلوگرم) هستند. دانسیته یا چگالی چنین قطعاتی باید در حدود ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب باشد.

ضایعات سنگین آهن ۱ شامل چه مواردی است ؟