آراد برندینگ
خانه / ضایعات فلزی و غیرفلزی / ضایعات چدن(ریزبار و درشت بار)-فرافلزات

ضایعات چدن(ریزبار و درشت بار)-فرافلزات

اگر شما و کارخانه شما قصد فروش ضایعات چدن خود را دارد و دوست دارید ضایعات شما با قیمت بسیار مناسب و به صرفه خریداری شود همین امروز با ثبت آگهی خود در سایت فرافلزات روند فروش خود را سریع تر نمایید و با فروش آنها و بازیافتشان توسط خریداران در تولید مجدد و کمک به تولید ملی سهیم باشید.

 

چدن چیست؟

چدن یک فلز مات از یک رنگ تیره است که خود را به قالب سازی وام می دهد. این ماده به دلیل دارا بودن کربن بالا  از دوام بسیار بالایی برخوردار است و ۸٪ از فولاد سبک تر است که در نتیجه باید بگوییم چدن یک فلز آهنی است که باعث افزایش سختی ، استحکام و دوام بالا با هزینه کم و همینطور مقاومت در برابر ویژگی ها و خواص ریخته گری عالی شده است.

طبقه بندی آلیاژهای چدن

  1. چدن سفید (آهن ساخته شده از فولاد) : آلیاژ آهن با کربن است که در آن آهن به شکل کاربید یا سیمانیت وجود دارد. با سختی و شکنندگی بالا مشخص می شود ، از دوام عالی ، مقاومت در برابر خوردگی و حملات اسیدی تهاجمی برخوردار است. با توجه به ویسکوزیته ، ریخته گری این نوع دشوار است – قالب ها را ضعیف پر می کند و ترک های داخلی را تشکیل می دهد. علاوه بر این ، بریدن آن دشوار است.
  2. چدن خاکستری : این آلیاژ از رنگ خاکستری است که حاوی گرافیت و سیلیکون است  که منجر به شکل گیری آن می شود. این نوع چدن در صنعت مهندسی بسیار محبوب است. رنگ نقره ای در شکستن محصولات چدن خاکستری قابل مشاهده است. چنین چدن از خاصیت ریخته گری بالایی برخوردار است ، دوام بسیار بالایی دارد ، به خوبی در قالب مذاب جریان می یابد و کاملاً به صورت جامد برش خورده میشود. در عین حال ، این فلز کاملا شکننده است و هنگام خم شدن می شکند و جوش آن تقریباً غیرممکن است.
  3. چدن قابل انعطاف : این ماده از چدن سفید به وسیله آنیل سازی ساخته می شود. این چدن خاصیت انعطاف پذیری و استحکام کششی را افزایش داده و در برابر ضربه ها به خوبی مقاومت می کند. این نوع چدن یک ماده عالی برای تولید قطعات با پیکربندی پیچیده است.
  4. چدن انعطاف پذیر (گره ای) : این ماده از چدن خاکستری با اضافه کردن منیزیم به آلیاژ ساخته شده است تا استحکام مواد را افزایش دهد. این چدن از خاصیت ریخته گری بالا ، مقاومت خوبی در برابر صدمات مکانیکی و انعطاف پذیری خوب برخوردار است. چدن گره ای برای تولید محصولات با استحکام ویژه استفاده می شود .
  5. چدن معمولی : چدن معمولی می تواند، از ترکیبات مانند نیکل ، کروم یا تیتانیوم داشته باشد که باعث افزایش استحکام ، سختی و مقاومت در برابر سایش می شود. این گونه چدن را آلیاژ می نامند و برای تولید قطعات مختلف ماشین آلات که در آب ، گاز یا برخی از محیط های تهاجمی کار می کنند استفاده می شود.

ضایعات چدن چیست؟

قراضه چدن آلیاژ آهن است که حاوی مقادیر زیادی کربن است. محتوای کربن آن را مستعد خوردگی می کند. در نتیجه ، ضایعات چدن غالباً زنگ زده و فرسوده می شوند. ضایعات چدن را می توان از سیستم های گرمایشی ، اجزای وسیله نقلیه و غیره بدست آورد. این ماده برای ساخت قطعات خودرو و ساختاری مورد استفاده قرار می گیرد و این ماده عمدتاً به صورت ریخته گری و لوله کشی یافت می شود ، حتی اگر در چندین شکل دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد

ضایعات چدن به دودسته چدن ریزبار و چدن درشت بار تقسیم می شوند که چدن درشت بارهمانطورکه ازنامش پیداست دارای اندازه و ابعاد بزرگتری است.

موارد استفاده چدن

برای ساخت پل ، لوله‌ها ، درپوش چاه‌های خیابان، ماشین آلات و بسیاری چیزهای دیگر تا زمان جایگزین شدن استیل استفاده می‌شد . شکل توسعه یافته اش به عنوان خرپای سقف ، شاغول کردن ، خطوط گازی و هم چنین پنجره‌های دکوراتیو استفاده می‌شود.

مطلب پیشنهادی

فروش ضایعات استیل نسوز _ فرافلزات

ورق استیل نسوز چیست؟ به ورق استیل که شامل درصد بالایی از نیکل و کروم …

آدرس ایمیل:f.felezat67@gmail.com